Hallituksen tervehdys

Hei Suomi-seuralaiset!

On tullut aika kiittää teitä kuluneesta vuodesta ja katsoa eteenpäin kohti Uutta Vuotta 2016. Kuluneeseen vuoteen on mahtunut useita mukavia tapahtumia pienessä suomalaisyhteisössämme. Laskiaisriehaa vietettiin myrskysäässä helmikuussa, vieläkin muistelemme lämmöllä herkullista hernekeittoa ja laskiaispullia joita saimme tuolloin nauttia. Palmusunnuntaina perheen pienimmät viettivät trullijuhlaa Solvangenin päiväkodilla. Eduskuntavaaleissa Suomi-seuralla oli vaalikahvila, joka toimi todella hienosti suomalaisten kohtauspaikkana äänestyksen jälkeen. Vappu ja Juhannus sujuivat perinteiden mukaisesti mukavan yhdessäolon ja saunomisen merkeissä. Kulunut vuosi huipentui Itsenäisyyspäivän juhliin 6.12. Bakklandetin seurakuntatalolla ja jouluntunnelmaan pääsimme Kauneimmet joululaulut-yhteislaulutilaisuudessa viime viikolla.

trondemintonttu

On ollut hienoa huomata, että tänäkin vuonna seuran tilaisuuksiin ovat tiensä löytäneet monet uudet tuttavuudet ja hieman vanhemmatkin tuttavat ovat aktivoituneet uudestaan tulemaan seuran tapahtumiin. Suomi-seuralla on tärkeä rooli tänne muuttaneiden suomalaisten keskuudessa, jotka vasta muodostavat omia sosiaalisia verkostojaan. Täällä jo pidempään asuneiden keskuudessa Suomi-seura tarjoaa mahdollisuuden oman kulttuurin, kielen ja juhlaperinteiden vaalimiseen muiden suomalaisten kanssa.

Suomen Norjan suurlähettiläs Erik Lundberg kävi vierailulla Trondheimissa lokakuussa ja minulla oli seuran puolesta kunnia tavata hänet. Suurlähettiläs oli yllättynyt suomalaisyhteisön aktiivisuudesta täällä Trondheimissa ja lähetti lämpimät terveisensä kaikille Suomi-seuralaisille. Suomi-seura on tänä vuonna solminut yhteistyösuhteita myös Norjan suomalaiseen evankelisluterilaiseen kirkkoon. Yhteistyö kirkon kanssa tulee jatkumaan myös ensi vuonna ja olemme iloisia, että voimme olla mukana mahdollistamassa entistä enemmän tapahtumatarjontaa alueen suomalaisille.

Uusi vuosi 2016 tuo mukanaan perinteisiä juhlia ja uusia mielenkiintoisia projekteja, joihin toivottavasti mahdollisimman moni tulee mukaan. Seuran toiminta on juuri sen näköistä ja sisältöistä kuin me, kaikki suomiseuralaiset, siitä teemme.

Haluan kiittää kaikkia vapaaehtoisia, jotka ovat vuoden varrella auttaneet tapahtumien järjestämisessä. Kiitokset myös hallitukselle hyvästä työstä. Ja tietysti kaikille seuralaisille, jotka ovat seuran tapahtumiin osallistuneet!

Rauhallista Joulua ja Onnellista Uutta Vuotta 2016!

Suomi-seuran hallituksen puolesta, Minna