Otoksia Suomi-seuran kesän 2016 tapahtumista

karjalanpiirakka2

Trondheimissa on tapahtunut paljon tänä kesänä ja tapahtumista on löytynyt jokaiselle jotakin!

Perjantaina 3.6 vietettiin aikuisten piknikkiä Skansenilla. Sää suosi piknikväkeä ja pääsimme nauttimaan hyvästä ruoasta, seurasta ja juomasta.

Kesäkuun ensimmäisenä sunnuntaina Norjan suomalainen evankelisluterilainen kirkko ja Bakklandetin seurakunta järjestivät kesäjumalanpalveluksen Trondheimissa, jossa laulettiin suvivirttä myös suomeksi! Suomalaispappi Anssi Elenius ja Bakkelandetin seurakunnan pappi Hilde Rosenkrantz johtivat yhteisen jumalanpalveluksen. Aiheena oli Pyhän kohtaaminen luonnon keskellä. Trondheimin suomalaiset leipoivat talkoovoimin karjalanpiirakoita kirkkokahveille.

Trondheimin Suomi-seura vietti Juhannusjuhlia juhannuslauantaina Trondheimin International Schoolin tiloissa. Käytössämme oli liikuntasalin lisäksi myös saunatilat ja halukkaat pääsivät nauttimaan juhannussaunasta norjalaisittain. Juhlat toteutettiin nyyttärimeiningillä yhdessä tehden ja nauttien keskikesän juhlasta.